Bodrum GölTürkbükü’nde 1994 Yılı’nda Prof. Dr. Kemal Beyazıt öncülüğünde kurulan Hekimköy Yelken ve Su Sporları Kulübü, yaptıkları yarışların sonunda dereceye girenlere, düzenledikleri bir kokteylle ödül verdi.

Tülay SÜKÜN

Hekimköy Yelken ve Su Sporları Kulübü Başkanı Numan Arslanyer tarafından yapılan organizasyon, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Kulübün ilk başkanı olan Prof. Dr. Kemal Bayazıt’ın konuşmasının ardından programa, Sitenin kurucu üyelerinden Abdullah Şefik Ulusoy ve Yeni Üye Prof. Aykut Herekman konuşmaları ile devam edilip, daha sonra ödül törenine geçildi. Kokteylle devam eden gecede, Hekimköy Sitesi’den geceye katılan davetliler, kendi aralarında sohbet etme olanağı da bulmuş oldu.

Kurucu Başkan Prof. Dr. Kemal Bayazıt, denizci biri olmadığını belirtirken, Maraşlı olduğunu, Bursa ve İstanbul’da yaşadığını, yelkenle gezdikten sonra içinde bir sevgi başladığını anlattı. Bayazıt, “Yelken dersi verilirken gıpta ile bakıyordum ve ilk binişimde hiç düşmeden geri dönebildim. Hekimköy’e geldiğimde, mükemmel bir deniz ve her zaman tatlı bir rüzgârının olmasından dolayı, burada, yelken sporu yapılmasının faydalı olacağını düşündüm.” diye konuştu.

Sporda Kayıp Olmaz

Atatürk’ün de belirttiği gibi sporcu olmanın zeki, kıvrak, çalışkan, doğru ve işini iyi yapan insanlar olunmasını gerektirdiğini söyleyen Bayazıt’ın, her spor dalının, kurallarının iyi bilinmesiyle ilerleyebileceği, sporun disiplinli bir yaşam gerektirdiği, spor yapan bir kişinin her hangi bir kaybının olmayacağı ve yelken kulübüne sahip çıkılması gerektiği üzerine anlatımları oldu.

Sporun ne kadar önemli olduğu ve çocukların kişisel gelişimine katkısının büyük olduğunu belirten Kulüp Başkanı Numan Arslanyer de konuşmasında,  süreç içerisinde ihmal edilen kulüplerini canlandırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarının ve yapacaklarının altını çizdi.

Bölgesel Başarı Hedefledik

Sitenin Kurucu Üyesi Abdullah Şefik Ulusoy da konuşmasında, kulübün, faaliyet raporunda belirtildiği gibi eğlence ve müsabakalar düzenlenmesi için kurulduğunu, kurumsallaşarak aidiyet duygusunun artması gerektiği ve spor şenliği yaparak, bölgesel başarıya ulaşmak istediklerini söyledi.

Hekimköy Yelken ve Su Sporları Kulübü’ne yeni üye olan Prof. Aykut Herekman ise konuşmasında, kulüpte yeni ama denizcilikte çok eski olduğunu dile getirdi. 30 yıldır, sahibi oldukları yelkenli teknelerini büyüttüklerini söyleyen Herekman, Türkiye Kıyıları’nın 7800 km olup, Almanya, Portekiz, İspanya ve Finlandiya’dan daha uzun ama oranlara göre deniz sporu ve rekor kırmada, çok çok geri olduğunu belirtti.

Yapılan yelken yarışları sonucunda dereceye giren sporculara madalyaları verildi ve gece, kokteylle devam etti.